tkie prace na wysokościach wiążą się z wysokim ryzykiem wypadku. Dlatego też, nawet doświadczeni pracownicy firm budowlanych potrzebują wsparcia w postaci ciężkiego sprzętu. W takich wypadkach, niezbędnym okazuje się podnośnik, umożliwiający podniesienie budowlańca na odpowiednią wysokość budynku. Podnośnik działa automatycznie, nie wymagając od pozostałych pracowników firmy nakładu dodatkowych sił do jego uruchomienia. Zwyżka możliwa do osiągnięcia przez podnośnik sięga wysokości kilkuset metrów. W ten sposób, podnośnik można wykorzystać do budowy nawet kilkupiętrowego bloku. Dodatkowo, podnośnik zaopatrzony jest w barierki uniemożliwiające wypadnięcie pracownika z platformy. Takie rozwiązanie nie tylko wspomaga prace na wysokościach ale również usprawnia i przyspiesza ich wykonanie.
Podsumowując, prace na wysokościach są niezwykle ciężkim i trudnym doświadczeniem w życiu pracownika. Jednak, stosując odpowiednio zaprojektowane podnośniki, można zminimalizować ryzyko nieszczęśliwego wypadku.
Aby móc wykonywać taką pracę oprócz
Za pracę na wysokości można uznać zajęcie wykonywane co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Aby móc wykonywać taką pracę, oprócz gruntownego przeszkolenia wymagane jest użycie odpowiedniego sprzętu.
Zdecydowanie najczęściej wykorzystywany w tym celu jest pojazd wyposażony w podnośnik koszowy. Przyjmuje on postać kosza osobowego umieszczonego na końcu hydraulicznego ramienia. W związku z możliwością regulacji wysokości urządzenie wykorzystywane jest często w pracach budowlanych, ale nie tylko. Popularna zwyżka znajduje zastosowanie w akcjach ratunkowych kierowanych przez straż pożarną, gdyż może stanowić drogę ucieczki dla osób uwięzionych w budynku objętym pożarem. Pewne jest, że zwyżka znacznie ułatwia prace na wysokościach. Dlatego jest również stosowana w przypadku czyszczenia zewnętrznego przeszklonych budynków.
Można wyróżnić kilka rodzajów podnośników:
- samojezdny
- teleskopowy
- nożycowy
- samochodowy
- na gąsienicach
Podział wynika z zastosowania w urządzeniach różnych typów napędów oraz innego mechanizmu podnoszenia. Wybór podnośnika zależy od charakteru pracy oraz miejsca jej wykonywania. Odpowiedni sprzęt nie tylko zwiększy jakość wykonywanej usługi, ale również korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo.
Elektrycy muszą podnośniki mieć niejako na
Podnośniki koszowe to bez wątpienia sprzęty, bez których trudno byłoby się nam już obejść. No cóż, człowiek ma to do siebie, że nader szybko przyzwyczaja się do różnych udogodnień i później z nich na co dzień korzysta. W każdym razie, taka funkcjonalna zwyżka przydaje się, kiedy pozostają nam do wykonania jakieś prace na wysokościach. Umycie czy pomalowanie elewacji wysokiego budynku, przycięcie zbyt wysokiego drzewa to tylko przykłady takich prac, ale tych można by przecież wymienić dużo więcej. Podnośnik to w zasadzie podstawowy sprzęt elektryków, którzy mogą z jego wysokości szybko i bezpiecznie usuwać wszelakie awarie trakcji elektrycznej czy tez dokonywać wymiany przewodów. Elektrycy muszą podnośniki mieć niejako na własność, ale osoby fizyczne mogą wynająć taki sprzęt, kiedy mają do wykonania jakieś prace na wysokościach. Na rynku funkcjonuje stosunkowo dużo firm, które świadczą usługi w zakresie takiego wynajmu. I bardzo dobrze, bo trudno byłoby od razu kupować coś takiego, gdyż taka zwyżka nie kosztuje mało. A poza tym takie działanie byłoby nieekonomiczne, jeśli sprzęt miałby zostać użyty jednorazowy. To oczywiste, ale tego chyba nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, bo rozumie się to samo przez się.